Connect with us

Pozostałe

Zoodoptuj – fundacja, która pomaga pomagać

Schroniska mają to do siebie, że pomagają. Po to są. Z założenia. Fundacja Zoodoptuj z kolei wspiera tych, którzy tej pomocy w pomaganiu potrzebują. Pomagać to jedno, ale… pomagać pomaganiu to już wyższy level dobroczynności. Dlaczego? Poznajcie Zoodoptuj!

Schroniska mają to do siebie, że pomagają. Po to są. Z założenia. Fundacja Zoodoptuj z kolei wspiera tych, którzy tej pomocy w pomaganiu potrzebują. Pomagać to jedno, ale… pomagać pomaganiu to już wyższy level dobroczynności. Dlaczego? Poznajcie Zoodoptuj!

Fundacja, która ma wszystko.

Chęci do pomocy, środki, wspaniałych ludzi, którzy za nią stoją i przede wszystkim – podopiecznych. Taki obraz Zoodoptuj. Mówią o sobie, że bez innych ludzi – na przykład tych w postaci udostępniających posty na Facebooku, czy innych fanów ich działalności – Zoodoptuj to tylko zoo. I mają rację. Czym byłaby przecież fundacja bez ludzi, na których można polegać? Jednak to nie tylko fani i obserwujący są tutaj istotni.
Najważniejsza jest sama fundacja i ci, którzy łapią się każdego działania, na jakie mogą sobie pozwolić, by dawać nadzieję, albo przynajmniej ciepłe koce i akcesoria zwierzakom…

Powstała zaledwie dwa lata temu (Październik 2019), a już może pochwalić się szeregiem działań i inicjatyw, w efekcie których czworonożne życie bezdomnych zwierząt nabiera coraz więcej sensu. Po pierwsze Zoodoptuj.pl to swoisty portal społecznościowy, na którym schroniska z całej Polski mogą zakładać własne profile i udostępniać zwierzaki szukające domu. Platforma ma pomagać w znalezieniu domów stałych lub tymczasowych dla, jak to mówią, bezdomniaków ze schronisk. Pomaga więc… pomagać!

Co ciekawe, jeśli jesteście zainteresowani adopcją – nie trzeba od razu jechać do schroniska, by dowiedzieć się czegoś o podopiecznych, albo ich poznać bliżej. Wystarczy wejść na zoodoptuj.pl i wykonać kilka prostych klików: wyszukać zwierzaka po rasie, płci, imieniu czy miejscu stacjonowania schroniska. Opcji jest wiele. Bezpośrednio z profilu danego zwierzaka możemy się przecież skontaktować ze schroniskiem, w którym przebywa, by zwyczajnie rozpocząć proces adopcyjny.

Co więcej, jeśli nie macie warunków, by opiekować się zwierzakiem na stałe, albo przygarnąć go z innych powodów – możecie dorzucić się i zoodoptować go… wirtualnie! A ponieważ świat onlinem już stoi – teraz, zdaje się, to jedna z ciekawszych opcji, dzięki którym dosłownie każdy może pomóc w pomaganiu!

Na zoodoptuj.pl znajdziecie także szereg zbiórek na zwierzaki lub wydarzenia, które aktualnie potrzebują największego wsparcia.

Z kolei jeśli to Wy jesteście schroniskiem, które ma do oddania zwierzaki – Zoodoptuj wszem i wobec zaprasza Was do założenia konta! Wszystko po to, by w oczach tych, którzy nie mówią wreszcie pojawił się chociaż cień nadziei.

Zoodoptuj – fundacja, która nie tylko pomaga szukać domu…


Tymczasem, warto także wspomnieć, że dla czworonożnych bezdomniaków dom to nie wszystko. Czasami, jeśli nie możemy dać im tego, wystarczy wsparcie w każdej innej postaci.

Wtedy, oczywiście, na białym koniu wjeżdża Zoodoptuj z szeregiem rozwiązań. Fundacja ma na swoim koncie już całkiem pokaźne projekty, którymi może się pochwalić.

Po pierwsze – remont placówki Fundacji Psie Nadzieje w Sępólnie Krajeńskim, który miało miejsce nieco ponad rok temu. Miejsce koniecznie potrzebowało pomocy – przede wszystkim w kwestiach lokum. Czworonogi nie miały tu odpowiednich warunków do życia – głównie jeśli chodzi o pomieszczenia sanitarne. A przecież z pewnością zdajecie sobie sprawę, jak ważny jest sanitariat dla czworonogów po przejściach…

Po drugie – wsparcie podmiotów, które aktualnie tego potrzebują. Zoodoptuj jest bardzo aktywne w social mediach i to właśnie tutaj rozpoczyna pomoc. Niektóre schroniska wprost nawołują, a czasem wręcz błagają już o pomoc, na przykład w dostarczeniu im potrzebnych artykułów dla zwierząt, leków czy karm.

A tam, gdzie człowiek sam już nie może… tam wchodzi Fundacja Zoodoptuj! Dlatego też załoga fundacji bez zastanowienia podjęła kroki, gdy na ekranie zobaczyła dramatyczny apel…

W efekcie, na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kiczarowie fundacja przekazała wtedy:

– 15 kg suchej karmy BRIT PREMIUM M
– 15 kg suchej karmy BRIT PREMIUM L
– 12 kg suchej karmy BRIT CARE
– 15 kg suchej karmy PURINA CAT CHOW
– 15 kg suchej karmy BIO FEED
za łączną kwotę 589,90 zł. A to przecież nie jedyna taka pomoc!

Po trzecieZoodoptuj działa lokalnie w Andrychowie pod Wadowicami. A ponieważ podejmuje się pomocy na odległość – nie zaniedbuje także swoich okolicznych podopiecznych. Dlatego też w portfolio ma już akcje pt. Andrychów dla schronisk, w której to, wspólnie z załogą KS Beskid Andrychów, podjęli się zbiórki karmy dla tutejszych schronisk. Wówczas obdarowana została placówka w Żywcu.

Po czwarte – w miniony poniedziałek ruszyła jedna z największych, jeśli chodzi o lokalizację, akcji Fundacji z Beskidu Niskiego, bo… Ogólnopolska! Fundacja wybrała na ten moment 30 najbardziej według nich potrzebujących schronisk w ramach akcji #ZoodoptujMobilizuje, do których już niebawem trafią paczki z karmą i produktami pierwszej czworonożnej potrzeby. Każda z nich ma opiewać na wartość minimum 1000 PLN! Pierwsza paczka trafiła już do lokalnego schroniska Futrzany Los!

Jednak jeszcze jedna akcja dobrze się nie rozpoczęła, a Fundacja ma chrapkę na więcej! Dwa dni po rozpoczęciu ogólnopolskiej akcji #ZoodoptujMobilizuje – zamierza poza kolejnością wesprzeć tych, którym brakuje już sił i środków…

Obok takich próśb nie da się przejść obojętnie – to prawda. Jednak to, co robi Fundacja Zoodoptuj i to, w jaki sposób to robi i ile poświęca siebie na dobre uczynki, zdaje się, być niemożliwe.

A to z pewnością jeszcze nie koniec akcji na ten rok! Zbliża się przecież jesień i zima, czyli najgorszy możliwy okres dla schronisk. Oprócz ogólnopolskiej akcji, która obok pomagania ma także zmobilizować mieszkańców całej Polski do niewielkiej pomocy w postaci finansowej, rzeczowej, wolontaryjnej czy choćby zbiórki karmy i zwyczajnego udostępniania postów lokalnych schronisk.

Z pewnością Zoodoptuj ma jeszcze asa w rękawie. A co za tym idzie – będzie miało pełne łapki roboty!

Komentarz

Komentarz

  1. Pingback: Kamil Karcz: Andrychów dla schronisk zakończone sukcesem dzięki miastu, w którym się odbyło

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Reklama

Popularne