Muzyka
Jak wydać swoją muzykę na Spotify, Tidal, Apple Music i innych?
Jak dotrzeć do większego grona odbiorców? Jak można wydać swoją muzykę w sklepach z muzyką cyfrową oraz na platformach streamingowych a dodatkowo otrzymać całą gażę. Zostań z nami i otrzymaj odpowiedź na te pytania!
Jak dotrzeć do większego grona odbiorców? Jak można wydać swoją muzykę w sklepach z muzyką cyfrową oraz na platformach streamingowych a dodatkowo otrzymać całą gażę. Zostań z nami i otrzymaj odpowiedź na te pytania!
Co potrzeba do wydania muzyki?
Najważniejsze jest aby mieć pełnię praw do wydawanego utworu, bez pełni praw nie możemy wydawać muzyki, chyba, że posiadamy odpowiednio sporządzone umowy ze stronami, których twórczość została użyta do produkcji utworu. W takim przypadku możemy wydać utwór wspólnie i podzielić gażę ustawiając odpowiedni procent dla każdej osoby. Kiedy już mamy rozwiązane sprawy związane z prawami możemy przejść do kolejnego kroku czyli dystrybutora, którym się posłużymy aby wydać swoje produkcje.
Jak wydać muzykę?
Potrzebne będzie konto u agregatora muzycznego, który w naszym imieniu wyśle produkcje na platformy streamingowe. W tym celu polecamy platformę DistroKid. Jest to najlepsze rozwiązanie dla początkujących producentów i muzyków jak i dla zaawansowanych w pełni prosperujących muzyków. Ogrom możliwości jakie daje DistroKid upewnia nas w przekonaniu, że to najlepszy wybór. Najważniejsze aspekty płynące z użycia tego agregatora to fakt, że otrzymujemy 100% zarobków! Inne firmy, platformy często życzą sobie by artyści oddawali ustalony odgórnie procent od zysków. Aby nie było tak kolorowo jest mały haczyk – jeśli chcemy wydać muzykę za pomocą DistroKid należy raz do roku uiścić opłatę.
- Musician to koszt 19.99$ rocznie. Możliwości jakie daje ten pakiet są mocno ograniczone i nie dają nam pełnej swobody odnośnie wydawanej muzyki. Jest to zalecane dla osób, które chcą zacząć i zobaczyć jak to działa w praktyce.
- Musician Plus koszt tego pakietu to 35.99$ rocznie. Pakiet jest dużo lepszym rozwiązaniem niż poprzedni gdyż jest rozszerzony o dodatkowe opcje takie jak możliwość synchronizacji tekstów swoich piosenek, codzienna aktualizacja statystyk, możliwość zaplanowania premiery utworu czy całego albumu oraz możliwość obsługi 2 artystów z jednego konta.
- Label to największy możliwy pakiet kosztujący 79.99$ rocznie. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które planują zrobić swój Label promując innych artystów. Taki pakiet pozwala prowadzić od 5 do 100 artystów z użyciem jednego konta!
Pamiętajcie, że kupując pakiet podstawowy w dowolnym momencie możecie przejść na wyższy plan dopłacając różnicę w cenie.
Dlaczego warto wydawać swoją muzykę samodzielnie?
Żyjemy w czasach gdzie jest łatwiejszy dostęp do muzyki, obecnie dużo łatwiej można nagrywać i tworzyć własne produkcje przez co rynek robi się mocno zapełniony nowymi artystami. Duże firmy fonograficzne nie zawsze są chętne by przyjąć kogoś pod swoje skrzydła gdyż w tej branży bardzo często decydują znajomości. Dlatego samodzielne wydawanie swojej muzyki jest świetnym rozwiązaniem jeśli myśli się poważnie o muzyce i swojej karierze. Ważnym aspektem wydawania muzyki na własną rękę jest fakt, że sami o wszystkim decydujemy, a zarobione środki w 100% trafiają do nas.
Jakie są stawki za odtworzenia?
Kwoty jakie można zarobić na wydanej muzyce to temat rzeka. Często redaktorzy wspominają o stawkach 4-6$ za odtworzenie z Polski na Spotify co kompletnie nie pokrywa się z prawdą i nie mają pojęcia o czym piszą, powielają tylko coś co gdzieś usłyszeli. Z racji iż mamy doświadczenie możemy przedstawić Wam zarobki za 1 odtworzenie na Spotify. Wygląda to następująco:
0.002534$ za 1 odtworzenie z Polski na Spotify co daje nam około 2.53$ za 1000 odtworzeń utworu.
0.005507$ za 1 otworzenie z USA na Spotify co daje około 5.50$ za 1000 odtworzeń utworu.
Jak widać znacznie się różni to od przedstawianych stawek w innych artykułach ale tu są dane oparte o doświadczenie i realny raport. Warto pamiętać, że na wysokość stawek wpływa wiele czynników takich jak sezonowość, ilość kont premium, które słuchają muzyki i oczywiście kraj.
Gdzie pojawi się wydana muzyka?
W tym momencie znów możemy powrócić do plusów wydawania muzyki na DistroKid gdyż ten dystrybutor obsługuje jedną z większych ilości platform streamingowych. W skład platform na których możemy wydać muzykę wchodzą:
- Spotify
- iTunes
- YouTube Music
- Tidal
- Deezer
- Amazon
- Pandora
- TikTok
- Instagram / Facebook
- Snapchat
I wiele innych mniej znanych w Polsce platform. Łączna ich ilość to ponad 20+ platform streamingowych!
-
Dla dorosłych (18+)3 lata temu
Erodate – Rejestracja, opinia, recenzja!
-
Dla dorosłych (18+)3 lata temu
Pieprzyć – Rejestracja, opinia, recenzja!
-
Filmy3 lata temu
Filman – Rejestracja, opinia, recenzja!
-
Dla dorosłych (18+)3 lata temu
Jolly.me – Rejestracja, opinia, recenzja!
-
Dla dorosłych (18+)2 lata temu
Bzykrandki – Rejestracja, opinia, recenzja!
-
Filmy3 lata temu
Doktor Strange w Multiwersum Obłędu (2022) – Online. Gdzie oglądać cały film?
-
Filmy3 lata temu
Mój Dług (2022) – Online. Gdzie oglądać cały film?
-
Dla dorosłych (18+)3 lata temu
Milf Finder – opinia i recenzja strony